Během několika dnů zloděj ukradl z uzamčeného sklepa bytového domu ve Vsetíně dámské horské kolo. Způsobil škodu sedmnáct tisíc korun. Jízdní kola jsou častým cílem zlodějů. Ročně se v okrese Vsetín jedná o desítky případů.

 

REKLAMA

V letošním roce policisté v okrese Vsetín řeší více jak tři desítky případů, kdy terčem zloděje jsou jízdní kola. Kola mizí ze sklepů, společných kolárek, garáží. Ve třetině případů ale majitelé zloději usnadnili jeho práci. Kola nechali neuzamčená venku u domů, na zahradách bez oplocení, neuzamčených kůlnách.

Aktuální případ je ze Vsetína. Během několika dní do včerejšího večera zmizelo dámské horské kolo ze sklepa bytového domu. Pachatel se dostal do společných prostor domu bez násilí. Do sklepa tomu bylo jinak. Vypáčil jeho dveře a již mu nic nebránilo, aby se kola zmocnil. Vybral si jedno, další dvě nechal ve sklepě. Třicetiletému majiteli sklepa vznikla škoda odcizením patnáct tisíc korun a opravu dveří odhal na další dva tisíce korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro trestné činy krádež a porušování domovní svobody. Nadále zjišťují informace, které by je dovedly k pachateli tohoto skutku nebo k odcizenému kolu.

Majitelé jízdních kol mohou práci zlodějů ve velké míře ztížit. Základní zásadou je kolo nenechávat bez zajištění. Kolo na veřejnosti zamykáme k vhodnému předmětu a to kvalitním zámkem. Alternativou jsou zámky s elektronickým alarmem. Mělo by se jednat o místa s větším pohybem osob a kolo bychom měli mít pod dohledem. Pokud někam cestujeme, je možné využít i úschoven.

Pokud kolo ukládám do sklepa, je vhodné i ve sklepě jej k něčemu uzamknout. To platí i pro společné kolárky. V těchto případech ale hraje důležitou roli zajištění společných prostor. Do bytových domů nevpouštět cizí osoby, domovní dveře řádně zavírat, a pokud kolo ukládám do kolárny i tuto uzamknout. Vhodné jsou i kontroly místa uložení kola. Na zváženou jsou i možnosti očipování jízdního kola nebo jeho označení technickou DNA.

 

REKLAMA