REKLAMA

Více než 70 dospělých a asi 30 dětských běžců se v sobotu 19. září zapojilo do Běhu pro Paměť národa, který se konal ve Sportparku Rybníček ve Starém Městě. Téměř 30 000 korunami tak přispěli na sbírku Paměti národa, která uchovává vzpomínky pamětníků 20. století. V rámci doprovodného programu se uskutečnil i 100 000. zápis do Českého národního registru dárců dřeně.

Po loňské premiéře v centru Uherského Hradiště přesunuli organizátoři start a cíl běhu do Sportparku Rybníček. Za příjemného slunečného počasí se na trať vydali nejprve dětští běžci a po nich v několika kategoriích následovala více než sedmdesátka dospělých. Většina z nich využila možnosti napsat si na hruď jméno svého hrdiny, kterému běh věnovali.

REKLAMA

„Běžím za scenáristu Jana Procházku, který často pracoval v tandemu s Karlem Kachyňou. Po 68. roce proti němu komunisti poštvali celý národ, následně se mu zhoršilo zdraví a zemřel. Rodina ho pak nemohla ani důstojně pohřbít,“ svěřil se herec a inspicient Slováckého divadla Štěpán Goiš, který se vydal na pětikilometrovou trať.

Celkově běžci ze Slovácka přispěli na uchování paměti národa zhruba 30 tisíci korunami ze startovného a dalších dobrovolných příspěvků.

V Uherském Hradišti připomínala Běh pro Paměť národa i putovní výstava na Mariánském náměstí, která nese název Nejsme tu sami: Příběhy našich menšin. Na výstavních panelech se mohli zájemci seznámit s několika pohnutými osudy.

„Děkujeme všem běžcům, že to nevzdali a přišli za námi užít si krásné smysluplné odpoledne,“ poděkovala účastníkům za organizátory Markéta Hrdinová.

 Stotisícím členem Registru dárců dřeně se stal student práv

Na 19. září připadl Světový den dárců kostní dřeně. A právě v sobotu zapsali ve Sportparku Rybníček v rámci doprovodného programu Běhu pro Paměť národa 100 000. člena do Českého národního registru dárců dřeně. Stal se jím 23letý student práv z Uherského Hradiště Václav Kallus.

„Vstoupit do Českého národního registru dárců dřeně mi zkrátka dávalo smysl. Vím, že šance být vybrán a skutečně darovat je mizivá. O to víc si ale myslím, že je potřeba, aby se nás zapsalo co nejvíc, ať mají lékaři z čeho vybírat. Navíc, jak mi říkali u náboru, každý zapsaný dává naději,“ vysvětluje svoje rozhodnutí mladý dobrovolník, který se ve svém volném čase věnuje tenisu a basketbalu.

Stotisící odběr provedla Zdena Wasserbauerová, která se této dobrovolnické činnosti věnuje už desítky let. Na Rybníčku byl přítomen i její dnes už dospělý vnuk, který v dětství onemocněl a stál na začátku její úctyhodné snahy.

Cílem Běhu pro Paměť národa je získat finanční prostředky, díky kterým tato organizace zaznamenává a uchovává příběhy pamětníků 20. století – politických vězňů, válečných veteránů, obětí holokaustu, disidentů a všech bojovníků za svobodu. Ve Starém Městě Běh pro Paměť národa pořádal tým festivalu Slovácké léto za podpory studentů Gymnázia Uherské Hradiště.

REKLAMA