Výstava Pochodem pod císařským praporem, kterou připravilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, je věnována stému výročí konce první světové války a vzniku samostatného československého státu. Výstava připomíná nejenom památné události roku 1918, ale i předešlých téměř 400 let (1526–1918), kdy byly země Koruny české součástí habsburské monarchie. Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 19. července v 17 hodin a k vidění bude ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 14. října 2018.
„Návštěvníci výstavy se mohou seznámit nejenom s habsburskými panovníky, ale i s válečnými konflikty, kterých se museli zúčastnit čeští vojáci v řadách rakouské armády. Svou chrabrost prokázali nejen v bojích proti Turkům z Osmanské říše, ale i během třicetileté války, ve válkách s Pruskem anebo v bitvách s francouzskou armádou vedenou Napoleonem Bonapartem,“ pozvala na výstavu její kurátorka Mgr. Yvona Činčová z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Posledním válečným konfliktem za účasti rakousko-uherské monarchie byla první světová válka, během níž vznikly československé legie jako základ budoucí Československé armády.
„Je zajímavé sledovat vývoj armády od zvyku najímat v případě války žoldnéřské vojsko až po zformování stálé armády, postupně zdokonalené různými reformami. S tím souvisí také proměna výstroje a výzbroje vojáků, od směsice barevných uniforem po jednotný stejnokroj šedozelené barvy, od muškety po kulomet. Připomenuta jsou i jména nejvýznamnějších vojevůdců proslulých po celé Evropě svými vojenskými schopnostmi,“ uvedla Mgr. Yvona Činčová.
Na výstavě si návštěvníci mohou prohlédnout spoustu zajímavých předmětů, jako například zbroj používanou za třicetileté války, uniformu rakouského důstojníka z období napoleonských válek, součásti uniformy z rakousko-pruské války v roce 1866, uniformy rakousko-uherské armády z konce 19. století a výstroj rakousko-uherských vojáků a legionářů z první světové války. Vystavené stejnokroje doplňuje kolekce zbraní habsburské armády, která dokumentuje technický vývoj palných zbraní v průběhu čtyř století.
„Jedinečným unikátem výstavy jsou vojenské holínky následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este, jehož násilná smrt v Sarajevě v roce 1914 se stala záminkou k rozpoutání první světové války,“ doplnila kurátorka výstavy.
Zmiňované historické předměty pocházejí ze sbírek Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Moravského zemského muzea v Brně, Muzea města Brna, Vlastivědného muzea v Olomouci, Muzea Kroměřížska, Arcibiskupství olomouckého a Vojenského historického ústavu v Praze.
Výstavu uzavírá část věnovaná vzniku Československa dne 28. října 1918 a následným událostem ve zlínském regionu.
Součástí výstavy je také prostor, kde se nejen děti mohou pobavit připravenými interaktivními prvky k tématu výstavy. Mimo to je možné se zde obohatit o doplňující informace a zajímavosti prostřednictvím počítačových programů. Na vernisáži výstavy bude vyhlášena výtvarná soutěž o nejzajímavější návrh československé bankovky z roku 1919.
K výstavě je připraven také bohatý doprovodný program pro celou rodinu. V pátek 20. července si děti vyrobí papírové barokní paruky, jaké nosil Evžen Savojský nebo Marie Terezie. „Zatímco budou mladí muži předvádět své nové účesy na vlastnoručně zhotoveném oři, dámy je budou slušivě učesány sledovat zpoza svého vějíře,“ pozvala na dílnu Jana Trnčáková z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
V další letní dílně 9. srpna si děti vyrobí šperky v podobě rudých vlčích máků, které se staly symbolem padlých hrdinů Velké války. Pro osvěžení bude připraven pravý vojenský čaj.