OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Každý rok se na konci prázdnin koná v parku na Farských humnech preventivní a sportovní akce Rozhodni se sám. Letos proběhne v pátek 30. srpna 2019 od 10 do 17 hodin. Akci pořádá Centrum primární prevence Spektrum, které je zřizované Kolpingovým dílem České republiky. Téma letošního, již dvanáctého ročníku, je Naše děti v on-line světě. Patronkou bude herečka a muzikantka Erika Stárková.

Podle zkušeností organizátorů a dalších odborných pracovníků zabývajících se pohybem dětí na internetu je situace v této oblasti naprosto alarmující. Například podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti tři čtvrtiny dětí tráví na internetu více než čtyři hodiny denně. I poloviční čas je přitom rizikový. 

REKLAMA

„Další otázkou je, co naše děti v těchto hodinách na internetu dělají. Nejčastěji hrají on-line hry, které jsou podle odborníků vysoce rizikové z hlediska vzniku závislosti,“ uvádí vedoucí Centra primární prevence Spektrum Petra Nováčková. Závislostí na těchto hrách trpí až deset procent jedenáctiletých dětí.

Závažným problémem pohybu dětí v on-line světě je riziko různých forem trestných činů páchaných na internetu, známého také jako kyberkriminalita. Ta má stále důmyslnější a agresivnější podobu. Například některé příspěvky na sociálních sítích mohou děti nabádat k sebepoškozování, násilí nebo se v nich mohou setkat s různými podobami sexuální agrese.

„Rodiče většinou vůbec netuší, co všechno může jejich dítě na internetu vidět. Ve chvíli, kdy dítěti koupí chytrý telefon nebo tablet, by měli zvážit, jak budou chování svého dítěte na internetu korigovat,“ dodává lektorka Spektra a zároveň odbornice na závislosti Alena Velechovská.

Právě rodičům, kteří se ve stále složitějším světě internetu vyznají mnohem méně než jejich děti, budou určeny odborné přednášky zakladatele a ředitele organizace Portus Prachatice a garanta projektu Virtuální svět našich dětí Petra Šmída, který je expertem na vzdělávání dospělých v oblasti kyberkriminality. Tyto přednášky proběhnou od jedenácti, třinácti a patnácti hodin v nové klubovně skautů na ulici 1. máje ve Žďáru nad Sázavou.

Letošní ročník akce Rozhodni se sám přinese veřejnosti také bohatý doprovodný program – odpočinkovou kavárnu s herními prvky pro nejmenší, sportovní soutěže, lezeckou stěnu, skákací hrad a další aktivity.

REKLAMA