Na světě existují muzea s velmi podivnými sbírkami jako například muzeum parazitů, WC poklopů nebo muzeum kari klobás. Přinášíme výběr těch deseti nejpodivnějších muzeí na světě, které vystavují takové pozoruhodné exponáty.
1. Muzeum WC sedátek a poklopů (USA)
Muzeum WC sedátek a poklopů provozuje ve svých 80 letech Barney Smith městě San Antonio v Texasu. Sbírka obsahuje téměř 900 WC sedátek a poklopů, všechna vlastnoručně zdobená právě panem Smithsem, který je bývalým instalatérem. Inspiraci tento zvláštní umělec čerpá ze svých cest po celém světě a některé nápady mu návštěvníci muzea zasílají rovněž mailem. Zajímavým paradoxem je fakt, že toto muzeum, se nachází v garážích domu pana Smitha a nemá tak žádnou skutečnou toaletu.
2. Muzeum parazitů (Japonsko)
Pijavice, měchovci, škrkavky, motolice nebo hlísti představují unikátní sbírku červů v parazitologickém muzeu v japonském Tokiu. V tomto fascinujícím světě červů, jak hlásá slogan muzea, jsou k vidění nepředstavitelné příklady obojživelníků, např. obrovský parazit vylézající ze želví hlavy namočené v lihu, prolezlé psí srdce napadené srdečními červy, téměř devítimetrová tasemnice vyjmutou z lidského těla (mimochodem se jedná o nejdelší tasemnici na světě) nebo žaludek infikovaného delfína. V muzeu se nachází rovněž obchod se suvenýry, ve kterém si můžete nějakého hezkého parazita zakoupit.
3. Muzeum Tomáše Bati (Kanada)
V kanadském Torontu se nachází Muzeum Tomáše Bati. Nachází se zde 12 500 exponátů od ponožek až po obuv z celého světa a pokrývá tak 4500 let dlouhou historii obouvání.
Toto neobvyklé muzeum bylo založenou paní Soňou Baťovou, která procestovala celý svět, aby pro muzeum získala unikátní sbírku tradiční obuvi z každé části světa.
4. Muzeum Špatného umění (USA)
MOBA (z anglického the Museum of Bad Arts) prezentuje umění tak špatné, že nemůže být ignorováno. Museum má 2 galerie, které se nacházejí v suterénech divadel Somerville a Deadham Community a obsahují okolo 500 skutečně beznadějných uměleckých děl. Zakladatelé muzea přiznávají, že je někdy velmi těžké odhalit ten správný beznadějný kousek, zvláště když je autoři děl přesvědčují o opaku....
5. Geppiho muzeum zábavy (USA)
Muzeum se nachází v Baltimore v USA a představuje cestu napříč dětskou fantazií. Milovníci hraček a pohádkových zlepšovadel zde naleznou širokou škálu artefaktů, od komiksů, hraček a plakátů přes krabice od reálií, panenek až po odznaky a mnoho dalšího. Mezi 6000 exponáty zcela jistě naleznete ten váš oblíbený, který bude připomínat Vaše dětství, např. Superman nebo postavičky z Disneyova Mickey Mouse.
6. Muzeum korkových vývrtek (Itálie)
Krásné město Barolo v regionu Piemont v severozápadní Itálii je domovem Muzea korkových vývrtek. Je to celkem logiské, jelikož Itálie je známá svými dobrými víny.
Toto malé muzeum překvapí své návštěvníky unikátní sbírkou vývrtek z celého světa. Vývrtky jsou vyrobeny z hliníku, kostí, mosazi, železa, perletě, bronzu, slonoviny, stříbra, dřeva nebo želvího krunýře.
Muzeum vystavuje 500 exponátů korkových vývrtek, které se datují od 18. století do současnosti.
7. Muzeum kari klobás (Německo)
V Německu spotřebuje přes 800 miliónů kari klobás ročně, toto muzeum v Berlíně tak má své opodstatnění. Muzeum bylo otevřeno v roce 2009 u příležitosti 60. výročí vzniku této oblíbené německé pochoutky. Podle všeho, vše začalo v roce 1949, kdy paní Herta Heuwer představila první kari klobásu. Smíchala kečup, Worčestrovou omáčku a kari a s touto směsí polila grilovanou klobásu. V současnosti je kari klobása německou národní vášní.
8. Velveteria (USA)
Toto muzeum uvádí na svých webových stránkách, že se po jeho návštěvě prý již nikdy nebudete cítit stejně, jako předtím. Muzeum Velveteria bylo založeno Caren Anderson a Carlem Baldwinem, párem z USA a představuje světově jedinečné muzeum zasvěcené malbám na černý samet. Muzeum vystavuje okolo 400 obrazů, ale představuje pouze část z jejich soukromé sbírky, která představuje přes 2000 exponátů. Muzeum se v současné době nachází v Kalifornii, kam bylo přestěhováno z Portlandu.
9. Mezinárodní muzeum UFO (USA)
Pokud hledáte mimozemšťany, doporučujeme zamířit do města Roswell v Novém Mexiku v USA. Muzeum bylo otevřeno v roce 1991 a svými exponáty odkazuje na události, které se odehrály v roce 1947. Legenda praví, že v roce 1947 místní farmář objevil několik mimozemských těl a poškozený létající talíř. Důkazy byly zabaveny a americká armáda po prošetření tvrdila, že se jednalo o létající balón. V současnosti se muzeum pokouší nalézt pravdu. Vystavuje novinové články, fotografie a spekulace o této údálosti. Hlavní atrakcí v muzeu je figurína mimozemšťana, která si zahrála ve filmu Skryté UFO ve městě Roswell.
10. Mezinárodní muzeum komiksů „manga“ (Japonsko)
Japonci jsou největšími fanoušky komiksů tzv. manga. Kjótské Manga muzeum bylo otevřeno v roce 2006 a pro spoustu mladých Japonců se stalo téměř institucí. V současnosti je v knihovně muzea přes 200 000 svazků, které mohou být za poplatek zapůjčeny. Mezi spoustou historických knih se zde nachází první manga časopis Eshinbun Nihonchi z roku 1874 a první dětský manga časopis z roku 1907.