![krystufek_zachranar_detem](/images/stories/IKONY_2011/krystufek_zachranar_detem.jpg)
„Každý rok ošetříme v kraji asi 33 tisíc pacientů, z toho zhruba 3000 dětí. Některé jsou vážně zraněné nebo nemocné a transportujeme je do krajských nemocnic nebo na mimokrajská specializovaná pracoviště. V sanitce či vrtulníku tak stráví desítky minut, někdy i bez rodičů. Děti mohou být vyděšené a prožívají stres. Kamarád v podobě hračky jim může pomoci se se situací lépe vyrovnat,“ uvádí Vladislava Filová, ředitelka Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina.
V jihlavské centrále Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina byl dnes slavnostně zahájen společný projekt zdravotnických záchranných služeb, Asociace ZZS ČR a společnosti KAPITOL pojišťovací a finanční poradenství, a. s. Projekt „Kryštůfek záchranář dětem“, který je zacílen na dětské pacienty, kteří se ocitnou v péči záchranářů
Pomáhat bude plyšová hračka v podobě malého záchranáře, která je počínaje dneškem v celkovém počtu 200 kusů připravena pro děti a bude k dispozici v každé sanitce. Postavička záchranáře může dále děti provázet i při následném pobytu v nemocnici. Hračka má i edukační prvek, číslo tísňového volání zdravotnické záchranné služby 155 na čepičce. Jméno Kryštůfek nebylo hračce vybráno náhodně. Svatý Kryštof je považován za ochránce dětí a bývá zobrazován, jak přenáší dítě na svém rameni. Stal se také ochráncem těch, kdo cestují. Symbolika vzhledem k dětem na palubě sanitního vozu se tedy nepochybně nabízí.
![krystufek_zachranar_detem_01](/images/stories/FOTO_clanky/2011/krystufek_zachranar_detem_01.jpg)
Kromě vysočinské záchranky se k projektu v první fázi připojila záchranná služba v Moravskoslezkém, Zlínském a Jihočeském kraji. Sanitní vozidla s plyšovou postavičkou na palubě jsou označena samolepkou. Na území České republiky bude pro dětské pacienty připraveno několik tisíc plyšových kamarádů. Klíčovým partnerem projektu se stala společnost KAPITOL pojišťovací a finanční poradenství, a.s. Projekt Kryštofek záchranář dětem je z 90% financován jednotlivými zaměstnanci společnosti: Každý podle svých finančních možností podpořil zakoupení určitého počtu panáčků.
Nápad s předáváním hraček není na Vysočině novinkou. Několik let má s touto praxí velice dobré zkušenosti také Hasičský záchranný sbor kraje Vysočina, který má pro statečné děti připraveného dráčka Soptíka.