![vesnice](/images/stories/IKONY_2011/vesnice.jpg)
"V obou případech se jedná o rybníky," řekl krajský radní pro oblast životního prostředí Zdeněk Ryšavý. Dodal, že přírodní památkou by se v příštím roce mohl stát i dvouhektarový rybník u Ptáčova nedaleko Třebíče. Přírodní památka Starý Přísecký rybník se rozkládá na 6,2 hektaru pozemků mezi obcemi Příseka a Puklice. "Je to z větší části spíš mokřad," přiblížil Ryšavý. Podle ochránců přírody to je nejvýznamnější ornitologická lokalita Jihlavska. Ornitologové napočítali během desetiletého pozorování na Starém Příseckém rybníku 117 druhů ptáků, z nichž velká část užívala tuto lokalitu pro hnízdění. Na 54 ptačích druhů, které se na rybnících vyskytují, figuruje v seznamu ohrožených živočichů. V tomto místě se našly i ohrožené druhy vodních měkkýšů a chráněných obojživelníků.
Nová přírodní památka Obecník zabírá 4,85 hektaru pozemků u Horní Libochové na Ždársku. Na dnech rybníků mimo jiné roste cenný druh trávy s názvem puchýřka útlá. "Ochrana spočívá v tom, že by rybníky měly být pravidelně letněny, aby se ta vegetace mohla obnovovat a rozrůstat," uvedl radní.
"Kraj se nyní stará o 120 zvláště chráněných území, která zabírají rozlohu 4248 hektarů. Na jejich údržbu plyne ročně z krajského rozpočtu kolem čtyř milionů korun. Největší z nich je přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice s rozlohou 2 310 ha, nejmenší pak PP Čertův kámen s rozlohou 0,0039 ha," doplnila Kristýna Balážová z krajského odboru životního prostředí
Do konce roku 2011 by mohlo být projednáno s vlastníky pozemků dalších 12 evropsky významných lokalit, které jsou v současnosti zvláště chráněnými územími. Fakticky tedy půjde o jejich "převyhlášení" na přírodní památku.