Ministerstvo životního prostředí v březnu vyhlásilo výzvu k podávání žádostí o poskytnutí podpory v rámci Operačního programu Životní prostředí 2014–2020. Také Kraj Vysočina v rámci ní předložil svůj projekt na uskutečnění druhého kola kotlíkových dotací. Předpokládá rozdělit dalších více než 230 milionů korun a vyměnit dva a půl tisíce starých kotlů na tuhá paliva za ekologičtější zdroje tepla.
Až ministerstvo rozhodne o poskytnutí dotace, kraj vyhlásí podmínky pro zájemce o čerpání. Podle odhadu by to mohlo být na podzim.
Pro novou výzvu stanovilo Ministerstvo životního prostředí několik nových kritérií. Nejdůležitější jsou zejména tato:
- vyloučení podpory kotlů spalujících výhradně uhlí
- v případě kombinovaných kotlů na uhlí a biomasu budou podporovány pouze kotle s automatickou podávkou paliva (samočinné)
- nové nastavení výše dotace – kombinované kotle na uhlí a biomasu 75 % celkových nákladů max. však 75 000 Kč, plynové kondenzační kotle 75 % celkových nákladů max. však 95 000 Kč, kotle výhradně na biomasu s ručním přikládáním 80 % celkových nákladů max. však 100 000 Kč a kotle výhradně na biomasu s automatickým přikládáním a tepelná čerpadla 80 % celkových nákladů max. však 120 000 Kč
- zrušení povinnosti realizovat mikroenergetické opatření či dokládat průkaz energetické náročnosti budovy
- výměna zdroje tepla bude možná pouze v případě, že starý kotel je 1. nebo 2. emisní třídy (bude nutno dokládat kontrolou technického stavu a provozu spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva – tzv. revize kotle povinná ze zákona)
Seznam registrovaných zařízení, která je možné v rámci kotlíkových dotací instalovat, lze najít na této adrese: https://svt.sfzp.cz/. Je třeba zaškrtnout kolonku Kotlíkové dotace – 2. kolo (67. výzva OPŽP od 2017).
Aktuální informace je možné sledovat na stránkách http://www.kr-vysocina.cz/kotliky.asp.