REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Pátek 2. října přinesl smutnou zprávu. Ve věku 92 let zemřel v Praze Lubomír Lipský. Legendární filmový a divadelní herec s velkým komediálním talentem pocházel z Pelhřimova, kde na něho budou vždy rádi vzpomínat. V následujících dnech navíc budou mít tamní obyvatelé hned několik možností, jak památku slavného rodáka uctít. Více sdělila Alexandra Knapová z kanceláře starosty a tajemníka pelhřimovského městského úřadu.

Proslavil se už v šedesátých letech díky postavě dědy Potůčka z televizního seriálu Tři chlapi v chalupě, z pozdějších let jsou nezapomenutelné jeho role ve filmech Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Šest medvědů s Cibulkou, Zabil jsem Einsteina, pánové nebo postava popleteného pana Hlustvisiháka. Z jeho divadelních rolí patří k nejvýraznějším titulní postava v představení Divadla ABC Charleyova teta, které se dočkalo stovek repríz. Celkový počet jeho divadelních rolí se dá odhadnout zhruba na dvě stě, počet těch filmových zcela jistě přesahuje stovku, televizních pak bylo ještě víc.

REKLAMA

Lubomír Lipský měl k divadlu blízko už od dětství. Jeho otec Vilém, který měl v Pelhřimově cukrárnu, vedl místní ochotnický soubor Rieger a přesvědčil své syny (kromě Lubomíra to byli Oldřich, pozdější uznávaný režisér, a Dalibor), aby v něm pracovali. Později Lubomír se svým bratrem Oldřichem a dalšími vrstevníky, jako byl Otomar Krejča nebo Jiří Lír, založili v Pelhřimově ochotnické Dramatické studio mladých. V roce 1945 byl Lubomír Lipský jedním ze zakladatelů Divadla satiry, v letech 1950–1990 byl členem souboru Městských divadel pražských, od roku 1996 vystupoval v Divadle ABC.

„Životní styl Lubomíra Lipského byl pro mě osobně vzorem. Byl vynikajícím hercem, umělcem a člověkem. Lidství z něj doslova čišelo a hodně lidí ho možná i právě proto mělo rádo, protože dokázal za všech situací a okolností držet takzvané dekorum. Navíc byl citlivý a galantní. Jeho odkaz v nás určitě zůstane a jsem moc rád, že Pelhřimov je propojený s jeho osobou. Pro všechny je to velká ztráta, protože s ním odchází kus divadelního a uměleckého světa,“ řekl místostarosta města Pelhřimov Josef Koch.

Na počest památky tohoto významného umělce připravila Kulturní zařízení města Pelhřimov hned několik mimořádných akcí. Celý tento týden bude v rámci otevíracích hodin pro návštěvníky zdarma zpřístupněna Síň Lipských, která se nachází v přízemí Šrejnarovského domu čp. 10 na pelhřimovském Masarykově náměstí.

V průjezdu před vstupem do této síně je od pondělka umístěna kondolenční kniha, kde mohou lidé vyjádřit rodině Lubomíra Lipského soustrast. Příští týden pelhřimovské kino uvede k uctění památky tohoto pelhřimovského rodáka za symbolickou cenu mimořádné filmové představení. Přesné datum, čas a název filmu budou v průběhu tohoto týdne upřesněny.

Lubomír Lipský nasbíral během své úctyhodné herecké kariéry řadu cen a právě k tomu uvádí jeden svůj postřeh ředitel KzmP Martin Ecler. „Při návštěvách u pana Lipského jsem si vždycky všiml, že na poličce, kde měl vyrovnané ty své Thalie, vyznamenání od prezidenta a jiné ceny, byla na čestném místě Cena města Pelhřimova. Bylo vidět, že si jí váží a že jí nepřikládá o nic menší význam než těm ostatním zmíněným,“ zdůraznil.

Martin Ecler vzpomíná na Lubomíra Lipského jako na slušného, obyčejného člověka, který měl Pelhřimov hluboce v srdci. „Kdykoli jsem ho navštívil, on měl přehled – také proto, že byl odběratelem Pelhřimovských novin – o všem, co se tu děje. Dál ho mám v paměti jako úžasného umělce. Když jsem připravoval scénář Síně Lipských, procházel jsem téměř všechny filmy, ve kterých hrál, a na nich jsem viděl jeho mistrovství i moudrost. Vždycky dokázal své role podat přesně tak, jak měly vypadat, a bylo znát, že je dělá rád,“ přidal další vzpomínku Martin Ecler a dodal, že bylo vždy úžasné vidět, jak pana Lipského doslova „nabíjela“ jeho práce v divadle. „Před představením v šatně někdy vypadal jako vetchý stařík, ale pak vyběhl na pódium a byl z něj mladý člověk,“ říká.

Lubomír Lipský se do svého rodného Pelhřimova vždy rád vracel. Jednou z takových příležitostí bylo natáčení filmového medailonu o něm před několika lety. Martin Ecler vzpomíná na dobrosrdečnou atmosféru společné práce a na to, že pan Lipský nechtěl vůbec během natáčení odpočívat, i přesto, že byla zima a sněžilo.

O vzpomínku na Lubomíra Lipského byla požádána také Marie Steinhauserová, dlouholetá režisérka pelhřimovského ochotnického spolku Rieger, v němž slavný herec v mládí působil. „S Lubomírem Lipským jsme byli jako ochotníci stále ve spojení. Už to sice nebylo tak časté, jako když se svým bratrem Oldřichem a dalšími rodáky před lety jezdili na naše představení, na různá výročí Riegeru, ale setkali jsme se vždy, když byl v Pelhřimově, ať tady natáčel svůj medailon nebo před několika lety křtil knihu. Občas jsme si spolu zatelefonovali. Mě obzvlášť těší, že téměř do konce svých dní hrál divadlo, což mu dodávalo síly,“ vzpomíná na velkého pelhřimovského rodáka Marie Steinhauserová.


Úspory energie sledujte na EnergyTV

 

Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA