Občanské sdružení Hodina H z Pelhřimova vysílala mladé lidi z Kraje Vysočina během letních prázdnin na různé mezinárodní projekty. Šlo o výměny mládeže, semináře a školení v různých koutech Evropy. Pokaždé šlo o jiný typ projektu, s jinými účastníky a jinými partnerskými zeměmi a hlavně s jinou tématikou. Podívejme se krátce na některé z nich.
Projekt „European citizens initiative in youth activities“ (Iniciativy evropských občanů v mládežnických aktivitách) se konal ve dnech 16. až 22. srpna v bulharském hlavním městě Sofia. Tentokrát vyrazila neobvykle výhradně mužská sestava. Možná i díky této skutečnosti nalezli odvahu pro cestu vlakem. Po relativně strastiplném putování však nakonec zdárně dorazili na zahájení projektu. Čekalo na ně ubytování v příjemném prostředí a šest dní plných zajímavých prezentací a diskusí o angažovanosti občanů EU v rozhodovacích procesech a příme demokracii. Celý pobyt navíc zpestřila jednodenní prohlídka nádherného hlavního města Sofie.
„Sport de nature“ byla mezinárodní výměna, odehrávající se v malém městečku Ecouflant, poblíž města Angers v západní Francii v regionu Pays de la Loire. Konala se poslední prázdninový srpnový týden. Účastníky byli 4 mladí lidé z regionu Vysočiny a jejich o trochu starší leader. Spolu s českou výpravou se jí zúčastnily 4 další národnosti jako Slováci, Rumuni, Italové a samozřejmě místní organizační země Francie. Hlavním úkolem této mezinárodní výměny bylo přinést mladým lidem pohyb a sport. Proto v programu převažovaly sportovní aktivity všeho druhu. Další důležitý faktor byla komunikace mezi účastníky v oficiálním dorozumívacím jazyku - angličtinou, případně francouzštinou podle možností účastníků. Komunikace byla prostředkem pro navázání přátelství a následně pro strávení krásného týdne, plného pochopení, tolerance ale zároveň i legrace. Každý stát se díky národnostním večerům představil ve své plné kráse, představil svou kulturu, historii, tradici a v neposlední řadě i své rozmanité kuchařské recepty. To vše bylo velice důležité pro mladé lidi, aby si plně uvědomili rozdílnosti a zároveň ojedinělosti „Evropanství“.
Ve dnech 28. srpna až 4. září se 4 mladí lidé z České republiky zúčastnili mezinárodního projektu „Healthly mind in a healthly body“ (Zdravá mysl ve zdravém těle) ve španělské Seieře podpořeného programem Mládež v akci. Společně s účastníky z dalších 5 zemí pracovali na téma zdravého životního stylu. Workshopy pokryly témata jako zdravý životní styl, pohyb, jídelníček, zdravé návyky v jednotlivých zemích a mnoho dalšího. Skupina také navštívila například experimentální farmu, kde proběhl workshop, jak si vypěstovat zeleninu i v domácích podmínkách, třeba na balkoňě.
Název „Reaction“ nesla výměna mládeže v italské vesničce Castelvecchio u Benátek. Tři skupiny mladých lidí z České republiky, Itálie a Španělska se 13 účastníky společně strávili první zářijový týden a věnovali se životnímu prostředí. Během slunečných dnů v horské oblasti se celá mezinárodní skupina dozvěděla spoustu nových informací o globálním oteplování, společně vyrobila solární panel, naučila se vytvářet lucerničky, jehelníčky, náramky a další zajímavosti z recyklovaného materiálu a snažila se ušetřit energii během několika dní svého pobytu v Itálii. Mimo životního prostředí se dozvěděli novinky o životě jiných národností, jejich kulturách a zvycích. Nebyla by to pravá Itálie bez pizzy a těstovin, proto se všichni naučili péct pravou italskou pizzu, zpracovat těsto na špagety a zároveň je vytáčet na starodávných strojích. Třešničkou na dortu byla návštěva Benátek.
Ve dnech od 8. do 11. září se skupinka tří mladých lidí (španělská dobrovolnice na Evropské dobrovolné službě v Pelhřimově Mary, Tereza z Pelhřimova a Matouš z Přerova) zúčastnila mezinárodního semináře "Voluntary service from different international aspects" (Dobrovolná služba z rozdílných mezinárodních pohledů) v Maďarsku. Jak už název napovídá, program byl zaměřen na dobrovolnictví. Formou prezentací, workshopů a diskuzí se všichni účastníci vzájemně podělili o své zkušenosti, dozvěděli se o několika mezinárodních vzdělávacích i dobrovolnických programech jako například DAAD, Mládež v akci nebo Grundvig. Dále navštívili dvě místní organizace v okolních vesnicích města Veszprém a rovněž si toto krásné město prohlédli. Samozřejmě nechybělo několik her na rozproudění a pobavení, jedinečné maďarské jídlo a jezero Balaton, u kterého tyto tři pohodové dny strávili.
Úspory energie sledujte na EnergyTV
Informace pro gurmány a milovníky jídla na Vysočině - Vysočinachutná
Mediální tréninky a komunikační poradentství od profesionálního týmu pHmedia