Oční oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod stále zkvalitňuje operativu a rozšiřuje spektrum poskytovaných služeb. Dalším přístrojem, který doplnil již technicky bohaté a moderně vybavené oddělení, je ultrazvukový přístroj – fakoemulzifikátor - určený k operacím šedého zákalu.
„Modernizovaný fakoemulzifikátor ALCON INFINITY je přístroj špičkové kvality, který našemu pacientovi přináší celou řadu výhod, především zkrácení operačního výkonu, zvýšení bezpečnosti a rychlejší zrakovou rehabilitaci,“ prozradil primář očního oddělení MUDr. Peter Mojžiš, Ph.D. FEBO.
V rámci chirurgie nitrooční čočky se tedy původní čočka odstraňuje pomocí ultrazvuku. Přístroj umožňuje na principu ultrazvukové emulzifikace rozmělnit zkalenou čočku, její zbytky z oka odsát a úbytek nahradit speciálním roztokem. To vše zaručuje zachování stabilního objemu oka během operace. "Jde o šetrnou chirurgii s rychlou obnovou zrakových funkcí. Díky tomu můžeme již většině našich klientů nabídnout režim jednodenní chirurgie, který jim umožňuje ráno přijít na oddělení, po nezbytném předoperačním vyšetření podstoupit operaci a ještě tentýž den odpoledne po kontrole odejít s doprovodem domů," přiblížila mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.
Oční oddělení NHB patří k dynamicky se rozvíjejícím oborům nemocnice. Jako první pracoviště v České republice provedlo v listopadu 2008 implantaci multifokální torické čočky, kterou lze korigovat vidění do dálky, do blízka i peroperační astigmatismus.
„Jedním z hlavních problémů, se kterým se potýkáme, je otázka jak vylepšit zrakovou ostrost do blízka. Nejrozšířenější, běžně používané a pojišťovnami hrazené, jsou čočky monofokální, které umožňují ostré vidění ale jen na jednu vzdálenost, bohužel pacient se brýly nezbaví a musí nosit dál brýle na čtení. Druhou možností, kterou našim pacientům nabízíme jsou čočky multifokální. Na rozdíl od monofokálních čoček vytvářejí dvě základní ohniska: na blízko a do dálky.. Umožňují tedy ostré vidění jak do dálky, tak na čtení,“ sdělil k problematice primář MUDr. Mojžiš.
Často se zde lékaři setkávají s pacienty, kteří mají vyšší rohovkový astigmatizmus – tedy nepravidelné zakřivení rohovky. Bohužel tito pacienti nejsou vhodnými k plánované implantaci multifokálních čoček, protože reziduální astigmatizmus výrazně ovlivňuje vidění u pacientů s multifokálními čočkami. Právě pro tyto pacienty je určeno použití multifokální torické čočky, která dokáže korigovat čtění, dálku a případný astigmatizmus. (V těchto případech se však jedná o nadstandardní čočky, které se nehradí z veřejného pojištění.)
Na havlíčkobrodském pracovišti mají boháte zkušenosti s implantací prémiových nitroočních čoček /multifokálních a multifokálních torických/. Ročně je na očním oddělení provedeno přes 100 těchto operací. Oddělení provádí operativu předního i zadního očního segmentu, operace šedého zákalu (katarakty) – zhruba 1500 operací ročně, náročné operace sklivce a sítnice (vitrektomie) – zhruba 200 operací ročně. Mimo jiné provádějí i některé druhy kosmetických operací – např. úprava převislých horních víček, odstranění bradaviček a pavoučkových névů nebo úprava jiných drobných kožních afekcí.
Od roku 2009 je oční oddělení školicím centrem frimy Carl Zeiss pro diagnostiku a implantaci nitroočních čoček, slouží lékařům z celé republiky i ze zahraničí, aby se naučili správně indikovat a implantovat tyto speciální čočky.
Navíc primář oddělení MUDr. Peter Mojžiš, Ph.D.FEBO se stal speakerem za Českou republiku pro oblast multifokálních torických čoček a zároveň jediným zástupcem z Východní Evropy do expertní skupiny AT LISA Toric group. Výsledky očního oddělení NHB byly publikovány v časopise Journal of Cataract and Refractive Surgery Today. Dalším úspěchem a ohodnocením práce očních lékařu z Havlíčkova Brodu byly vyžádané přednášky MUDr. Mojžiše na kongresech v Barceloně, Limassole a Soulu.
Oční oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod sklízí úspěch
- Podrobnosti