Tušíte, kde brali naši předci vodu a jak složité bylo dostat ji do budějovických domácností? Odpověď na takové otázky dostanou návštěvníci Vodárenské věže v areálu společnosti ČEVAK a.s. v českobudějovické Mánesově ulici. I tady odstartovaly letní prázdniny s rozšířenou otevírací dobou.

  

REKLAMA

„Komentované prohlídky začínají ve všední dny kromě pondělí vždy ve 13, 14.30 a 16 hodin, o víkendech se navíc můžete vydat na dopolední prohlídku od 10 hodin,“ říká mluvčí společnosti ČEVAK Jitka Kramářová. „S ohledem na omezenou kapacitu jednotlivých prohlídek doporučujeme si místa předem rezervovat na stránkách www.vodarenskavezcb.cz,“ dodává.

Na příchozí čekají dvě poutavé videoexpozice mapující historii zásobování města vodou. Vystoupají po 106 schodech do výšky 34 metrů těsně pod vodojem z roku 1882. Nahlédnout ale mohou i do nedávno zrekonstruovaného zemního vodojemu. Důvodů, proč se v areálu zdržet, je daleko víc než obdivování technické památky. V přilehlém parku to náramně sluší soše Cesta z dílny akademického sochaře Antonína Kašpara, která je součástí letošní výstavy Umění ve městě. Za slunečných dní se můžete osvěžit vodní mlhou, kterou chrlí Čevava, sochařské dílo Alexandry Koláčkové, nebo vodou z historické pumpičky. Ta je součástí naučné stezky, na které si můžete doslova osahat další důležitá vodohospodářské zařízení, jako je například hydrant. A kdo se teprve chystá na dovolenou, může se nechat inspirovat výstavou cestovatelských fotografií přímo ve věži.

Za poslední roky se Vodárenské věž stala oblíbeným cílem nejen dospělých, ale i rodin s dětmi. Ani malí návštěvníci se tu rozhodně nenudí. Svědčí o tom například ohlas jedné z maminek: „Hodinka uběhla jako nic a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací. Bavilo to i naše malé děti,“ napsala po prohlídce věže. Nedávno dokonce parta školáků zahrnula Vodárenskou věž do narozeninové oslavy jednoho z nich.

Bezmála osm desítek malých návštěvníků přivítala Vodárenská věž na začátku astronomického léta. Na výlet sem zavítali školáci z rakouského Arbesbachu spolu s kamarády z družební školy na Borku. Bavili se nejen v parku, kde v parném odpoledni ocenili vodní prvky, ale i při samotné prohlídce technické památky. „Úspěch a dokonce i nadšený potlesk si vysloužily zejména videoprojekce. Děti se také vyptávaly na řadu detailů, jako je například fungování takzvaného šoupěte či rozdíly mezi pitnou a užitkovou vodou,“ doplňuje Jitka Kramářová k milé návštěvě z Rakouska.

REKLAMA