jihlava_JIP_1_ikoJihlava se na konci srpna 2012 dočká nového tolik chybějícího  pavilonu urgentní a intenzivní péče, čímž bude završena výstavba základních pracovišť komplexně vybavené nemocnice. Pavilon vyroste díky stavební investici kraje Vysočina ve výši 317,8 milionů korun, přičemž 117 milionů korun z tohoto objemu bude činit podíl z Regionálního operačního programu Jihovýchod.

Sdružení firem PSJ a Skanska se na základě nejvýhodnější nabídky stalo generální dodavatelem díla a stavební práce zahájilo přejímkou staveniště v pondělí 28. února 2011.

Záměr vybudovat Pavilon urgentní a intenzivní péče je dalším krokem krajské samosprávy k postupné modernizaci nemocnic zřizovaných krajem při využití finančních prostředků z evropských fondů. Stávající oddělení jihlavské jednotky intenzivní péče umístěné v lůžkových pavilonech interních oborů nesplňují technické požadavky pro moderní akutní medicínu. Evropská dotace umožní vznik multioborové jednotky intenzivní péče v přímé návaznosti na operační sály nemocnice, lůžková oddělení a urgentní příjem. Přístrojové vybavení bude do nových prostor nemocnice přemístěno ze současného provozu. Kromě multioborové jednotky intenzivní péče v něm bude v nejvyšším patře provozováno i supermoderní infekční oddělení se čtyřiceti lůžky. To nahradí dosluhující pavilon infekčního oddělení, který je v provozu bez zásadních oprav od roku 1967. Nový pavilon vyroste mezi budovou zdravotnické záchranné služby a nemocniční dostavbou z roku 2002.

jihlava_JIP_1-mala
„Moderní pracoviště urgentní a intenzivní péče je důležité nejen pro samotnou Nemocnici Jihlava, ale v tomto případě i pro celou funkční síť nemocniční péče v kraji Vysočina. Jihlava je kromě jiného kardiologickým centrem soustřeďujícím pacienty s akutními infarkty myokardu, kdy je rychlá komplexní diagnostika a léčba bez vynucené potřeby dalšího transportu klíčová,“ uvedl Jiří Běhounek, předseda Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod a hejtman kraje Vysočina s tím, že své nesporné výhody bude mít také jednotný prostor pro příjem všech akutních pacientů v přízemí pavilonu. Akutní a intenzivní péče na jednom místě zvýší komfort pacientů i zaměstnanců a urychlí řešení život ohrožujících stavů.

V novém pavilonu se budou nacházet příjmové ambulance napříč spektrem oborů. Tyto ambulance budou centralizované do jednoho bodu pro pěší i transportované pacienty. Jednou z výhod pavilonu bude i spojení tunelem s heliportem záchranné služby. Díky propojení celé infrastruktury odpadne současná praxe, kdy pacienti musí být při cestě z vrtulníku do blízké nemocnice ještě jednou přeloženi do sanitky. Stávající pavilony budou nadále využity, zlepší se plošný standard lůžkových pokojů a zázemí pro lékaře.

Zastavěná plocha objektu bude představovat 2.312 m2, přičemž obestavěný objem stavby dosáhne 40.714 m3. „Konstrukčně se bude jednat o železobetonový monolitický skelet částí založený na stávajícím úkrytu civilní obrany. Obvodový plášť bude kombinovaný s prosklenou západní fasádou, která tvoří hlukovou clonu vrtulníkového prostoru. Objekt bude komunikačně napojen na hlavní chodbu ve třech podlažích a navíc samostatným mostem propojen s oddělením ARO. V podzemí bude umístěna nová trafostanice, náhradní zdroj, strojovny medicinálních plynů, technické a šatnové zázemí,“ popsal řešení stavby autor projektu Jaromír Homolka z projekční kanceláře Penta Jihlava.

„Dnes jsme převzali staveniště a bez ohledu na současné zimní počasí byly zahájeny práce na vytyčení stavební jámy a zřízení příjezdové komunikaci. V brzké době zahájí pracovníci naší Divize kapacity výkop stavební jámy,“ uvedla Jaroslava Fajmonová, projektová manažerka PSJ, a.s., z  Divize Morava, která je pověřena realizací.