
Všem českým občanům proto zásadně doporučuji, aby se vyhnuli používání těchto leteckých společností, jelikož hrozí značná bezpečnostní rizika! Černou listinu (Black list) vytvořila Evropská unie na základě Nařízení EU č.2111/05, důvodem byla především tragická havárie egyptské letecké společnosti Flash air z roku 2004, kdy všech 148 francouzkých turistů zahynulo při letu z dovolené z egyptského letoviska Sharm al Sheik do Francie. Poprvé byla tato Černá listina ( Black list) zveřejněna v březnu roku 2006 a současná verze je již čtrnáctou aktualizací.
Aktuální listina je vždy k nahlédnutí na www stránkách naší Asociace ( www.accka.cz ). Z výše uvedeného Nařízení EU dále vyplývá, že v případě, že si klient zakoupí letenku u prodejce na území EU a letecký přepravce je přiřazen na tuto Černou listinu, je prodejce letenky či cestovní kancelář povinna nabídnout cestujícímu možnost vrácení peněz nebo přesměrování zdarma na jiný let v případě, že se cestující rozhodl necestovat původně objednaným letem.
Každý prodejce letenek v EU, tedy i v České republice, musí mít tuto Černou listinu vystavenou na viditelném místě v kanceláři popř. na webu, aby do ní mohl klient kdykoliv nahlédnout.
V této nejnovější šestnácté aktualizaci seznamu jsou například nově zakázány všichni letečtí dopravci s osvědčením Afghánistánu a společnost Mauritania Airways. Důvodem jsou bezpečnostní nedostatky zjištěné v systému dohledu nad civilním letectvím a u těchto dopravců. Na seznam byl rovněž přidán jeden letecký dopravce s osvědčením Kyrgyzstánu a jeden s osvědčením Gabonu.
Naopak devět provozovatelů z Kazachstánu bylo ze seznamu odstraněno a v případě jednoho ghanského provozovatele byla změněna provozní omezení.Kromě toho byla v důsledku dosaženého pokroku částečně zrušena stávající provozní omezení uvalená na leteckého dopravce z Ghany (Airlift International) a bylo mu povoleno obnovit provozování letů v EU za přísných podmínek, s dalším letadlem a pod nepřetržitým dohledem členských států vykonávaným prostřednictvím prohlídek na odbavovací ploše.
Aktualizovaný seznam zahrnuje v případě 19 států světa dokonce všechny jejich letecké dopravce, kteří v nich získali osvědčení, což je dohromady 276 známých leteckých dopravců s úplným zákazem provozování letů v Evropské unii. Těmito státy jsou Afghánistán, Angola, Benin, Demokratická republika Kongo, Džibutsko, Filipíny, Gabon (s výjimkou tří dopravců, jejichž provoz je povolen za určitých omezení a podmínek), Indonésie (s výjimkou šesti dopravců), Kazachstán (s výjimkou jednoho dopravce, jenž poskytuje služby za určitých omezení a podmínek), Konžská republika, Kyrgyzská republika, Libérie, Mauritánie, Rovníková Guinea, Sierra Leone, Súdán, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Svazijsko a Zambie. Na seznamu jsou také čtyři jednotliví dopravci: Blue Wing Airlines ze Surinamu, Meridian Airways z Ghany, Siem reap Airways International z Kambodže a Silverback Cargo Freighters ze Rwandy.
Kromě toho seznam obsahuje také deset leteckých dopravců, jejichž provoz v EU je povolen za určitých omezení a podmínek. Jedná se o Air Astana z Kazachstánu, Air Koryo z Korejské lidově demokratické republiky, Airlift International z Ghany, Air Service Comores, Afrijet, Gabon Airlines a SN2AG z Gabonu, Iran Air, TAAG Angolan Airlines a Ukrainian Mediterranean Airlines s osvědčením Ukrajiny.